ŽIVOT S ROVNÁTKY
Fixní kovová rovnátka jsou stále běžnou volbou pro mnoho lidí, kteří chtějí dosáhnout rovných zubů. Pojďte si přečíst, na co se připravit – nejen během první konzultace u ortodontisty, ale i během celé doby léčby klasickými rovnátky.
Co všechno obnáší život s rovnátky?
Určitě si představujete, že nošení rovnátek musí být nepříjemnou a v některých případech dost omezující záležitostí. Je pravdou, že několik dní po nasazení vás mohou bolet nejen zuby, ale i celá hlava. Jde však o krátkodobý jev, který po několika dnech odezní s tím, jak si na aparát v ústech postupně zvyknete. V tomto článku vám představíme, co dalšího život s rovnátky obnáší, a proč byste měli zahodit případné obavy ohledně jejich nošení.
Příprava na rovnátka
Je několik kroků, které můžete udělat předem, abyste se připravili na život s rovnátky:
- Začněte si častěji a pravidelněji čistit zuby – po nasazení rovnátek si budete muset čistit zuby nejen ráno a večer, ale také po každém jídle.
- Zjistěte, jaké potraviny nebudete moci s rovnátky jíst a plánujte si podle toho váš jídelníček už dopředu.
- Noste s sebou cestovní kartáček, zubní pastu, dentální nit a případně další dentální pomůcky.
- Pořiďte si léky na tlumení bolesti. První dny s rovnátky nejsou žádná procházka růžovým sadem, ale obyčejné volně prodejné léky s tím mohou pomoci.
Také může být vhodné se před první návštěvou ortodoncie podívat na srovnání všech typů rovnátek, abyste měli jasno, který typ rovnátek je pro vás ten nejvhodnější.
První návštěva u ortodontisty
Během úvodní konzultace lékař:
- prohlédne vaše zuby,
- posoudí rozsah posunutí,
- pořídí otisky zubů na rovnátka (v případě neviditelných rovnátek místo toho provede scan zubů a 3D vizualizaci)
- vysvětlí, jak léčba probíhá,
- projedná s vámi možnosti financování rovnátek (cenu, možnost splátek apod.),
Pokud se rozhodnete pro fixní rovnátka, ortodontista vám vypracuje plán léčby, který bude odpovídat vašim jedinečným potřebám a bude v souladu s vašimi cíli.
Nasazení rovnátek
Až přijde čas na nasazení rovnátek, nalepí vám ortodontista na zuby zámky a nasadí drát, který bude postupem času upravovat – tak, aby se vaše zuby posouvaly na správná místa.
Lékař vám vysvětlí, jak o rovnátka pečovat a co můžete očekávat během prvních dnů a týdnů.
První dny s rovnátky
Jako u všeho nového, i v případě rovnátek je nutné počítat s obdobím adaptace.
První dny vás může vás bolet čelist i celá hlava. Zvykání si na rovnátka může být nepohodlné, ale vězte, že to přejde. Pijte hodně vody. Zavádějte rutinu čištění zubů po každém jídle. Plánujte jídla tak, aby byla v souladu s vaším rozvrhem.
S blížícím se koncem prvního týdne se pravděpodobně začnete cítit pohodlněji a na rovnátka si zvykat.
Bolestivost zubů při nošení
Jak bylo již řečeno v úvodu, po nasazení prvních rovnátek mohou být vaše zuby více citlivé až bolestivé. Jde však pouze o normální počáteční stav. Bolest je způsobena tím, že si vaše rty, tváře, jazyk a zuby nezvykly na cizí těleso, a mohou tak být podrážděné. Po uplynutí několika dní však dojde k úpravě a brzy přestanete vnímat rovnátka jako něco cizího.
Co jíst s rovnátky aneb Vyhněte se konzumaci některých potravin
U některých druhů rovnátek se nemusíte nijak zvlášť omezovat, v případě fixního aparátu však musíte počítat s nutnou úpravou jídelníčku. Určitě byste se měli vyvarovat konzumace tvrdých a gumových potravin nebo je jíst opatrně.
Vyhněte se také velkým soustům a jednotlivé kousky rozžvýkejte na stoličkách. Opatrní byste měli být rovněž při konzumaci potravin, do kterých musíte kousat (jablka, palice kukuřice, mrkev). Tvrdší ovoce a zeleninu je lepší nastrouhat či rozkrájet na malé kousky. Po každém jídle je nutné si zuby vyčistit.
Nechcete se omezovat? Zvažte, jestli pro vás nebudou lepší volbou neviditelná rovnátka.
Sportovní život s rovnátky
Nesou při sportu rovnátka rizika? Během ortodontické léčby můžete s rovnátky bez problému sportovat. V případě pohybových aktivit je vhodné nosit chránič zubů, který bude chránit i vaše rovnátka. Při hledání správné zubní ochrany vám může pomoci váš lékař.
Čištění zubů s rovnátky
Ať už máte jakýkoliv typ rovnátek, velký důraz musíte klást na ústní hygienu po každém jídle kvůli vyššímu riziku onemocnění dásní, kazivosti či vzniku nežádoucího zabarvení.
Čištění zubů vám tak může zabrat i dvakrát tolik času než před rovnátky. Nejdůležitější je ústní hygiena večer, kdy je nutné odstranit všechny zbytky jídla a plaku. Velkou výhodu v tomto představují snímací rovnátka, která jednoduše vyndáte a vyčistíte si zuby pod nimi.
Není důvod se stydět
V dnešní době už rovnátka dávno nejsou ostudou. S dnešními možnostmi je naopak škoda nemít zuby v takovém stavu, v jakém bychom je chtěli mít. Většina lidí se shoduje na tom, že rovnání zubů bylo jejich nejlepším rozhodnutím. Nejde totiž jen o estetickou stránku věci – rovné zuby jsou odolnější proti vzniku kazu a méně náchylné k zánětu dásní.
Na co se nejčastěji ptáte
Chci rovnátka. Co mám dělat?
Jediný způsob, jak mít rovnátka, je navštívit ortodoncii. Najděte si nejbližší ortodoncii pomoci naší sekce Pořizujeme rovnátka.
Jak dlouho může mít člověk rovnátka?
To závisí na složitosti ortodontického případu a zvoleném typu rovnátek. V případě fixních rovnátek se jedná o 2–5 let v průměru. Potřebujete více informací? Přečtěte si náš článek délka léčby s rovnátky.
Přispěje mi na rovnátka pojišťovna?
Některé pojišťovny poskytují na rovnátka jednorázové příspěvky. Podmínky a výši příspěvku si však každá pojišťovna nastavuje sama. Vše o cenách různých druhů rovnátek i roli zdravotní pojišťovny si přečtěte v článku cena rovnátek.
Rovnátka před a po: Můžu někde vidět, jak budu vypadat s rovnátky a jak budou moje zuby vypadat po léčbě?
Bohužel, v případě fixních rovnátek taková možnost neexistuje.
Pokud se však rozhodnete pro neviditelná rovnátka, můžete vidět, jak budou vaše zuby vypadat po dokončení léčby. Součástí vstupního vyšetření je totiž vizualizace vašeho chrupu.
Zároveň také víte, jak budete s rovnátky vypadat: Holky i kluci s rovnátky Invisalign totiž vypadají úplně stejně jako bez nich. Neviditelná rovnátka vzhled neovlivňují.