Pokud nejste spokojení s odstínem vašich zubů, pomocí bělení můžete dosáhnout jejich zesvětlení. Každá metoda bělení zubů má však své výhody i nevýhody.
Každý z nás by si zcela jistě přál mít úsměv s krásnými bílými zuby. Přeci jen jej vídáme všude kolem sebe – v televizi, reklamách nebo časopisech. Pokud nejste spokojení s odstínem vašich zubů, pomocí bělení můžete dosáhnout jejich zesvětlení. Každá metoda bělení zubů má však své výhody i nevýhody, o kterých byste měli vědět dříve, než se k bělení vůbec odhodláte.
Bělení zubů byste měli zvažovat až v případě, že správně pečujete o váš chrup a vaše zuby jsou zdravé. Žloutnutí zubů totiž odpovídá typu stravy a životního stylu. Mezi další faktory patří kvalita a síla zubní skloviny, množství usazených pigmentací na povrchu zubu, ale i samotný odstín vaší skloviny.
Mezi výhody zcela a jistě patří to, co vlastně má být výsledkem bělení – tedy dosažení světlejšího odstínu zubů a odstranění barevných pigmentů a skvrn na zubech. Nemluvě o tom, že je to krok k lepšímu a zdravějšímu sebevědomí a přirozenějšímu úsměvu bez toho, aniž byste se pokaždé museli kontrolovat.
Při neopatrném nanášení bělících gelů i do oblasti zubních krčků však může dojít ke zvýšené citlivosti zubů. Při neopatrném a agresivním bělení zubů či bělení nekvalitními přípravky může dojít k poškození zubní skloviny. V případě profesionálního a bezpečného bělení zubů pak musíte počítat s vyšší cenou.
Metody bělení:
Domácí bělení
Mnoho lidí hledá způsoby jako vybělit zuby doma. Na trhu jsou dostupné bělící pasty, gely, pera, pásky či prášky z černého uhlí. Existují i domácí recepty, ve kterých se doporučuje bělení pomocí sody a citrónu, kurkumy nebo kokosového oleje. Musíte si však uvědomit, že pomocí receptů na vybělení doma nedosáhnete zesvětlení barvy zubu, ale odstraníte pouze povrchové zabarvení. Pomocí některých metod si navíc můžete nezvratně poškodit zubní sklovinu nebo způsobit zánět dásní. Místo toho raději sáhnete po některém z bělících produktů ověřených značek, které vám zaručí, že jejich použití bude bezpečné pro vaše zuby.
Ordinační bělení
Nejúčinnější metodu představuje bělení u zubního lékaře či dentálního hygienika. Ti vám zesvětlí zuby přímo v ordinaci nebo zhotoví individuální násady na bělení zubů na doma.
Abyste si zuby udrželi co nejdéle bílé, kromě správné péče o zuby pak musíte dbát i na správnou stravu a životní styl – vyhnout se tomu, co způsobuje zabarvení zubů (víno, káva, čaj, borůvky apod.) a také nekouřit. Bělení zubů se nedoporučuje těhotným ženám a nefunguje na zubní náhrady či výplně.
Jelikož bělení zubů narušuje zubní sklovinu, měli byste ho pořádně zvážit. Pokud se k tomu rozhodnete, určitě nedoporučujeme levné metody domácího bělení.