Správná péče je základ!
V dnešní době je kladen obrovský důraz na vzhled, proto je krásný, rovný úsměv téměř nezbytností. Je ale třeba uvědomit si, že při nošení rovnátek je třeba více než kdy dříve, dbát na správnou ústní hygienu. Je třeba důkladně čistit zuby a zámečky, k čemuž je třeba využít více pomůcek.
ČIŠTĚNÍ ZUBŮ S ROVNÁTKY
Správná péče je základ!
V dnešní době je kladen obrovský důraz na vzhled, proto je krásný, rovný úsměv téměř nezbytností. Je ale třeba uvědomit si, že při nošení rovnátek je nutné dbát na správnou ústní hygienu více než kdy dříve.. Nevhodná péče o fixní rovnátka, resp. nedostatečná péče o chrup s rovnátky, způsobuje kazy, změnu barvy i demineralizaci zubů. Čištění zubů s fixními rovnátky zahrnuje důkladné čištění nejen zubů, ale i zámečků, k čemuž je vhodné využít více pomůcek.
Jaké pomůcky jsou potřeba k čištění zubů s rovnátky?
Základem jsou vhodné kartáčky na rovnátka. První nezbytností je klasický kartáček. Nutně žádné další speciální kartáčky na fixní rovnátka nepotřebujete, ale některým ortodontickým pacientům vyhovuje používat přizpůsobený zubní kartáček na rovnátka
Klasický kartáček:
Klasický zubní kartáček by měl být známý všem, bez ohledu na to, zda rovnátka nosí, či nikoliv. V případě fixních rovnátek doporučujeme používat klasický kartáček, ne elektrický. Aby nedocházelo k podráždění dásní, měl by být kartáček měkký.
Tip: Curaprox kartáček na rovnátka je speciální typ kartáčku pro lidi s fixními rovnátky. Mají totiž štětiny vykrojené přesně na zámečky. Zároveň má štětiny měkké, ale husté. Účinně jimi odstraníte plak bez toho, abyste fixní rovnátka jakkoliv poškodili.
Jak čistit zuby s rovnátky?
Čistěte si zuby alespoň 3x denně, min. 1 h po jídle. Během čištění se nezapomínejte zaměřit na čištění všech oblastí zubů – i vnitřní plošky zubů, které bývají často opomíjeny.
Další zásady:
- Používejte zubní pastu s fluoridem v množství o velikosti hrášku.
- Čištění mezi zuby a zámky rovnátek provádějte vertikálními pohyby.
- Nikdy nechoďte s nevyčištěnými zuby spát!
Další pomůckou, která by neměla chybět je tzv. solo (jednosvazkový) kartáček.
Jednosvazkový kartáček:
Jednosvazkový kartáček slouží ke snadnějšímu čištění hůře dostupných prostor –jak samotných zámečků a jejich okolí, tak prostoru pod obloukem, pružinami atd. Tento kartáček se používá bez pasty, takže použít jej můžete kdekoliv a kdykoliv.
Neměl by chybět ani mezizubní kartáček:
Mezizubní kartáček
Mezizubní kartáček bývá využíván nejen k čištění mezizubních prostor, ale také k čištění pod drátkem fixních aparátů.
Jak pečlivě jste zuby vyčistili můžete zjistit pomocí speciální tablety či roztoků sloužících na detekci zubního plaku.
Tablety či roztok na detekci zubního plaku
V případě, že není zubní plak dostatečně odstraněn, mohou na zubech vznikat bílé skvrny, počínající zubní kazy či záněty dásní. Rozkousnutím tablety dojde k zabarvení a zjistíte tak, na která místa byste se z hlediska čištění měli ještě zaměřit.
Ústní sprcha
Dalším užitečnou pomůckou může být ústní sprcha, díky které si sami můžete vypláchnout všechna místa v ústní dutině, a to i včetně těch špatně dostupných.
Dobrým doplňkem jsou i čisticí krystaly/tablety.
Čisticí tablety
Čisticí tablety slouží k řádnému vyčištění snímacích rovnátek. Tabletu či krystal přidáme do sklenice s vodou a do tohoto roztoku vložíme rovnátka.
Tip na čištění snímacích rovnátek:
Můžu si nechat vybělit zuby, když mám rovnátka?
Bělení zubů s rovnátky se ve všeobecnosti nedoporučuje, počkejte až na dobu po jejich sejmutá. Rovnátka brání rovnoměrnému bělení – zuby totiž pod nasazenými fixními rovnátky vybělit nelze.
Jestliže ale máte neviditelná rovnátka, bělení zubů nic nebrání.
Jak si čistit zuby s neviditelnými rovnátky?
Vzhledem k tomu, že si neviditelná rovnátka můžete sundat, čistíte si zuby stejně jako před touto ortodontickou léčbou. Pozor však na pečlivost!
Připravte se na váš život s rovnátky už předem a prolistujte si náš magazín nebo poradnu. Pokud vás napadlo nějaké téma spojené s rovnátky, velmi pravděpodobně jsme jej pro vás již rozebrali.