Spoustu pacientů zajímá, jaký vliv budou mít rovnátka na jejich život. To, jak rovnátka ovlivní Váš život, závisí především na použitém typu rovnátka. Některá rovnátka nebudou mít na život vliv téměř žádný, kvůli jiným je třeba se smířit s určitým omezením.
Nejprve je třeba se dopředu připravit na to, že zpočátku může být léčba rovnátky poněkud nepříjemná. V případě léčby klasickými fixními rovnátky je naprosto normální, že jsou zuby a sliznice úst v prvních dnech velice citlivé. Přeci jenom je potřeba si na úplně cizí těleso v ústech nejprve zvyknout a je samozřejmé, že jelikož rovnátka vyvíjí na chrup tlak, nebývají první dny s rovnátky nic příjemného. Po pár týdnech by však nepříjemná bolest měla odeznít. Pomoci si můžete například speciálními vosky na ochranu úst – vosk přilepíme na zámečky v místě podráždění a slouží poté jako ochrana jazyka, rtů i tváří. Je tak proto daleko jednodušší si na rovnátka zvyknout.
Neviditelná rovnátka
Pokud jste zvolili léčbu neviditelnými snímacími rovnátky, můžete na začátku pociťovat lehký tlak, nicméně měl by to byt daleko příjemnější pocit než v případě fixních rovnátek. V případě, že Vám není dobře (bolest hlavy atd.), je možné dlahu vyjmout.
Výslovnost
Počítat je třeba i se zhoršenou výslovností. Největší problém s výslovností bývá v případě lingválních rovnátek- rovnátek připevněných z vnitřní strany zubů. Vše je ale pouze dočasné, a během několika dnů by si pacient měl na cizí těleso v ústech zvyknout a přizpůsobit se.
Dobré je snažit se co nejvíce mluvit, nahlas si číst a nestydět se. Cvikem si na něco nového v puse zvyknete nejlépe.
Rovnátka a jídlo
Připravte se na omezení týkající se stravy. Je možné, že v prvních dnech po nasazení budete schopni jíst pouze jídla, která nevyžadují přílišné kousání – vhodné jsou jogurty, ovesné kaše, polévky, či rozmixované ovocné a zeleninové směsi. Opět je to ale dočasné, po pár dnech byste si měli zvykat a s ustupující bolestí si dopřávat i tužší jídla. Celkově je ale při nošení rovnátek třeba dávat pozor na opravdu tvrdá a žvýkavá jídla. Například tvrdší ovoce je vždy lepší napřed rozkrojit a až poté konzumovat. Vyhýbat byste se měli například i žvýkačkám, karamelkám a podobným žvýkavým věcem. Více informací ohledně konzumace jídla s rovnátky najdete zde.
Ústní hygiena
Při nošení rovnátek je třeba dodržovat správnou hygienu více než kdy dříve. Zuby a rovnátka je nutné čistit několikrát denně – nejlépe po každém jídle.
Určitě je třeba si uvědomit, že čím více budete dodržovat doporučení a v případě snímacích aparátů i doporučenou denní dobu nošení, tím rychleji půjdou rovnátka dolů.