Nahoru

Bolest zubů a rovnátka: Dá se tomu vyhnout?

Bojíte se, že vás budou rovnátka bolet? 6 strategií, jak zmírnit bolest při nošení rovnátek

Určitě jste už slyšeli všechny ty hrůzostrašné historky o tom, jak moc bolí život s rovnátky – a to speciálně tehdy, když jdete na ortodoncii za účelem utažení rovnátek! Co kdybychom vám řekli, že existuje několik způsobů, jak se s bolestí efektivně vypořádat, anebo se jí dokonce z velké části vyhnout? Čtěte dále a vše se dozvíte.

Rovnátka a bolest: Co způsobuje nepříjemné pocity?

Bolest zubů po nasazení fixních rovnátek nebo jejich utažení je zcela běžná. Do jisté míry je dokonce nevyhnutelná – vychází především z tlaku, který rovnátka na zuby vyvíjejí, aby je postupně posunula do správné pozice. Tento tlak ovlivňuje nejen zuby samotné, ale také dásně a kostní tkáň

Jaké jsou další časté důvody, proč rovnátka způsobují bolest?

  1. Změna kostní tkáně – Pohyb zubů vyvolává “přestavbu” kostní tkáně čelisti, která je nezbytná pro přemístění zubů. Přináší však také určitou míru bolesti.
  2. Trhání zubů před nasazením rovnátek – Pokud je nutné, je častým důvodem bolesti. Naštěstí nepodstupujete trhání zubů pro rovnátka vždy.
  3. Citlivost nervů – Pohyb zubů dráždí nervová zakončení v zubech a okolních tkáních, což vede k citlivosti až bolesti. Obvykle jsou nejcitlivější po utažení zámečků, případně po přechodu z jedné sady alignerů na druhé.
  4. Podráždění měkkých tkání – Fixní rovnátka mohou podráždit dásně, tváře a rty, zatímco neviditelná vyjímací rovnátka mohou způsobit diskomfort při nasazování a vyndávání.
  5. Přizpůsobení na nový tlak – Bolest zubů po nasazení nebo utažení rovnátek také pramení z toho, že se zuby a tkáně potřebují adaptovat na nový tlak.

Jak dlouho trvá bolest po nasazení nebo utažení rovnátek?

Většinou s tím obvyklým bolestivým nepohodlím musíte žít přibližně 3 až 5 dní, během nichž se zuby a tkáně přizpůsobují novému tlaku. V některých případech může mírná citlivost přetrvávat až týden.

Jestliže je bolest dlouhá a/nebo nesnesitelná, poraďte se se svým ortodontistou

Pár tipů ale neseme i my.

Jak zmírnit bolest při nošení rovnátek?

  • Sáhněte po analgetikách. Volně prodejná analgetika jako ibuprofen mohou snížit bolest a zánět. 
  • Pořiďte si ortodontický vosk. Ten pomáhá na ostré části rovnátek, které dráždí ústa zevnitř.
  • Přiložte si na tvář studené obklady. Mohou zmírnit otok a bolest.
  • Jezte v prvních dnech po nasazení/utažení rovnátek měkkou stravu. Může to zmírnit tlak na zuby.
  • Vyplachujte ústa antiseptickou ústní vodou. Pomáhá snižovat zánět dásní.
  • Omezte dráždivé potraviny. Ořechy, semínka, karamel, popcorn a jiné tvrdé či lepkavé jídlo není vhodné.
  • Čistěte si zuby dostatečně a pravidelně. V opačném případě si můžete zapříčinit zánět dásní či zubní kazy, což dále vede k bolesti.
  • Nepořizujte si fixní rovnátka. Bolest s neviditelnými rovnátky je oproti tomu nesrovnatelně nižší.

Bolest při nošení rovnátek: Porovnání mezi klasickými fixními a neviditelnými rovnátky  

Klasická fixní rovnátka mohou způsobovat větší nepohodlí kvůli zámečkům a drátkům, které jsou pevně připevněné k zubům a mohou navíc dráždit sliznici úst. 

Neviditelná rovnátka sice také mohou způsobit diskomfort, zvláště při přechodu na novou sadu dlah, ale na rozdíl od klasických rovnátek zde nejsou žádné součástky, které by dráždily ústa. I to je jeden z důvodů, proč jsou neviditelná rovnátka oblíbenou volbou.  

V každém případě je důležité být připraven na určitou úroveň bolesti, která je neodmyslitelnou součástí procesu léčby pomocí rovnátek.

Závěrem

Rovnátka na pevno a bolest se sice považují být nerozlučnou dvojkou asi jako Eva a Vašek, ale s těmi správnými strategiemi tomu tak být nemusí. Prožijte období s rovnátky poměrně bezbolestně.

Mohlo by vás také zajímat:

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.