Vše co jste potřebovali vědět o fixních (konvenčních) rovnátkách!
V tomto článku se detailněji zaměříme na klasická fixní rovnátka, známá také jako rovnátka na pevno, a na vše co o nich potřebujete vědět. Dozvíte se zde hlavní výhody a nevýhody léčby pomocí tohoto typu rovnátek a ještě mnohem více.
Konvenční (fixní) rovnátka obecně:
Konvenční (fixní) rovnátka, lidově řečeno rovnátka napevno nebo kovová rovnátka, jsou nejpoužívanějším typem rovnátek. Zámky se lepí na vnější strany zubů a do nich je gumičkami upevňován ortodontický drát, který v průběhu léčby narovnává zuby do správné polohy. Tyto zámečky mohou být buď kovové, keramické či safírové.
Tato rovnátka jsou obecně vhodná pro většinu typů léčby.
Využívány jsou:
- k léčbě menších i větších ortodontických vad
- k úpravě chrupu dětí, které už mají prořezané všechny zuby
- k úpravě chrupu mládeže i dospělých
Fixní rovnátka jsou tvořena několika částmi:
- drát – tato důležitá část konvenčních rovnátek spojuje zuby a působí na jejich pohyb
- zámečky – připevněny k zubům, pomocí gumiček je do nich upevňován ortodontický drát. Zámečky hrají důležitou roli a je nutné dbát na jejich správné připevnění. Zámečky jsou kovové, keramické nebo safírové.
- gumičky – bývají dle účelu různé. Nejčastější funkcí gumiček bývá uchycení drátku v zámečcích. Můžeme se také setkat s gumičkami, které spojují horní a dolní čelist a vytvářejí tak vnitřní tah
Tyto důležité části jsou při pravidelných kontrolách měněny a to dle plánu a především dílčích dosažených výsledků.
Před nošením rovnátek:
Před samotným nošením rovnátek předchází období příprav, které se skládá z vyšetření, stanovení plánu a přibližné ceny, rentgenů, přípravy chrupu před nasazením, případnými extrakcemi některých zubů a odebrání otisků chrupů.
Doba léčby se odvíjí dle závažnosti léčby a skládá se zejména ze dvou hlavních fází:
- Aktivní léčba – doba nošení fixních rovnátek
- Retence – udržovací fáze (stabilizace narovnání zubů)
Rozdělení rovnátek dle zámečků:
a) kovové – zámečky jsou z kovu, jsou nejvíce viditelné(nejméně estetické). S kovovou variantou se nejčastěji využívají barevné gumičky.
b) estetické – pro ty, co si přejí estetičtější variantu jsou k dispozici estetická
- keramické – keramické zámečky v barvě zubů
- safírové – průhledné zámečky
Kovová fixní rovnátka
Pod pojmem rovnátka si nejspíš každý z nás představí právě tuto kovovou variantu, která byla především v dřívější době nejvíce rozšířená. Kovová rovnátka jsou tradiční variantou, která je vhodná jak pro děti, tak i pro dospělé.
Kovová rovnátka představují jeden z nejefektivnějších prostředků ortodontické léčby všech typů vad skusu. Hlavní nevýhodou kovových zámečků je jejich viditelnost a nápadnost, proto u dospělých pacientů, kteří si potrpí na estetiku nejsou příliš oblíbené.
Často je také tato varianta považována za cenově přijatelnou, ale je třeba dát si pozor na skryté poplatky, za úpravy a výměny, které nebývají v ceně zahrnuty. Mnohdy se pak celá léčba značně prodraží a cenově nakonec vyrovná ostatním typům léčby, které jsou mnohdy daleko komfortnější a estetičtější.
Výhody
- vhodná pro širokou škálu vad
- kovové zámečky jsou pevné a nepraskají
Nevýhody
- viditelnost na první pohled
- skryté poplatky za úpravy a výměny
- časté kontroly
- podráždění jazyka a dásní
- potřeba extrakce
Cena: cca 30 000 Kč – 60 000 Kč
Pravidelné kontroly u ortodontisty: cca jednou za 3-6 týdnů
Délka léčby: cca 1,5-3 roky
Estetická fixní rovnátka
Rovnátka z estetických materiálů pracují na stejném principu jako jejich protějšky z kovu, ale s tím rozdílem, že estetické zámečky jsou vyrobeny z materiálů, které mají barvu zubů nebo jsou průhledné a se zuby splynou, takže jsou pro lidi ve vašem okolí téměř neviditelná. Zámečky, které jsou vyráběny v barvě zubů jsou keramické, průhledné zámečky, které jsou ještě méně nápadné, jsou safírové.
U keramických zámečků je nutné použít ligatury (gumičky), přičemž se často zvolí bílé nebo transparentní. U těchto gumiček však brzy dochází k zabarvení (například při kouření, pití kávy atd.). Gumičky se ale mění při každé kontrole.
Výhody
- méně viditelná než kovová
- komfortnější pro nošení díky hladšími povrchu
Nevýhody
- vyšší cena oproti kovové variantě
- znečištění gumiček snižuje estetiku
- nejsou vhodné pro všechny typy léčby
- potřeba extrakce
Cena: cca 40 000 Kč – 70 000 Kč
Pravidelné kontroly u ortodontisty: cca jednou za 3-6 týdnů
Délka léčby: cca 1,5-3 roky