Nahoru

Srovnání typů rovnátek

Rovnátka v dnešní době již nutně nemusí znamenat ústa plná kovu. K dispozici jsou i mnohem estetičtější varianty.

V dnešní době se na trhu můžeme setkat s celou řadou nejrůznějších rovnátek a výběr té nejvhodnější varianty může občas být trochu oříšek.

Typy rovnátek

Rovnátka můžou někdy zamotat hlavu, v současné době je na trhu mnoho typů.  Přinášíme vám přehled všech druhů rovnátek, se kterými se v ortodoncii můžete setkat.

Snímací rovnátka 

Snímací rovnátka mají nižší cenu, ale nejsou vhodná pro léčbu většiny typů ortodontických problémů. Tato rovnátka se využívají daleko méně než rovnátka fixní. V úpravě skusu však stále zaujímají svou roli.

Snímací rovnátka se používají k předléčení dětí před použitím jiného typu rovnátek nebo jako retenční aparát k udržení polohy zubů dosažené ostatními typy léčeb.

Léčba snímacími rovnátky závisí především na spolupráci pacienta. Nošení rovnátek musí být pravidelné a mělo by se dodržovat po celou dobu, kterou určí lékař. 

Konvenční (fixní) rovnátka

Fixní rovnátka jsou nejpoužívanějším typem rovnátek. Zámky se lepí na vnější strany zubů a do nich je gumičkami upevňován ortodontický drát, který v průběhu léčby narovnává zuby do správné polohy. Tato rovnátka existují v několika variantách a to v závislosti na použitém druhu zámečků. Tyto zámečky mohou být buď klasické kovové a nebo z estetického hlediska oblíbenější keramické či safírové.

a) kovová

Kovová rovnátka jsou tradiční variantou, která je vhodná jak pro děti, tak i pro dospělé. Hlavní nevýhodou kovových zámečků je jejich viditelnost a nápadnost, proto u dospělých pacientů, kteří si potrpí na estetiku, nejsou příliš oblíbené.

b) estetická

Rovnátka z estetických materiálů pracují na stejném principu jako jejich protějšky z kovu, ale s tím rozdílem, že estetické zámečky jsou vyrobeny z materiálů, které mají barvu zubů nebo jsou průhledné a se zuby splynou, takže jsou pro lidi ve vašem okolí téměř neviditelná. Zámečky, které jsou vyráběny v barvě zubů jsou keramické, průhledné zámečky, které jsou ještě méně nápadné jsou safírové. U keramických zámečků je nutné použít ligatury(gumičky), přičemž se často zvolí bílé nebo transparentní. U těchto gumiček však brzy dochází k zabarvení (například při kouření, pití kávy atd.). Gumičky se ale mění při každé kontrole.

Samoligovací rovnátka

Stejně jako u předchozího typu rovnátek, i v případě samoligovacích rovnátek si pacient může dle svých potřeb zvolit kovovou či estetickou variantu.

a) kovová

Damon systém patří mezi modernější typ rovnátek. Stejně jako konvenční rovnátka, se lepí na vnější stranu zubů, ale s tím rozdílem, že mají vlastní vestavěný mechanismus, který drží ortodontický drát uvnitř zámku a tím eliminuje nutnost používání gumiček. To znamená, že drát v zámku Damon není fixně upevněn a může se volně pohybovat. To lékaři umožňuje používat zcela novou řadu vysoce kvalitních oblouků. Díky tomu je léčba méně bolestivá, rychlejší a celkově vyžaduje méně návštěv u lékaře.

b) estetická

Damon CLEAR rovnátka jsou nejen z estetického materiálu, ale mají i jedinečný plně keramický, samouzavírací mechanismus, který přináší všechny výhody Damon Systému. Konvenční keramická rovnátka jsou sice odolná proti skvrnám od jídla, ale to neplatí o bílých gumičkách, které se viditelně obarví již po krátké době. Vzhledem k tomu, že Damon CLEAR rovnátka nepoužívají tyto gumičky, je problém obarvování eliminován.

Lingvální rovnátka

Lingvální rovnátka (fixní rovnátka lepená z vnitřní strany zubů) jsou pravděpodobně nejvíce estetickou možností ortodontické léčby. S tímto typem rovnátek se zámečky lepí na vnitřní stranu zubů, což je dělá neviditelnými, ale zároveň také ze všech typů rovnátek nejméně pohodlnými. Jelikož je jazyk velice citlivý, je po přidání zámků a drátků začátek léčby opravdu náročný. Díky umístění rovnátek na vnitřní stranu zubů může docházet k otokům a odření jazyku a také k problémům s výslovností. 

Nevýhodou této varianty je cena, protože zařízení vyžaduje více pracovního času lékaře. Je tedy několikanásobně vyšší než u standardní léčby. Je třeba také počítat s velkým množstvím času stráveným v ordinaci. Každá kontrola probíhá cca jednou za 4-6 týdnů a zabere až 1,5 hodiny.

Alignery (fólie)

V současné době jsou neviditelná rovnátka pravděpodobně nejpopulárnější rovnátka, která mají pacienti rádi pro jejich vysokou pohodlnost a bezbolestnost. Tato technika používá místo ortodontických zámků a drátů snímatelné fólie, které jsou vyráběny na míru pro každého pacienta a musí být nošeny cca 22 hodin denně.

Jednu folii je třeba nosit přibližně 7 dní a pak přichází na řadu fólie další, která zuby posune o další kousek dál. Výhodou těchto rovnátek je nejen snadné čištění zubů, ale také to, že není třeba se téměř v ničem omezovat. Rovnátka prostě sundáte před jídlem, sportem či jakoukoliv další aktivitou. Z hlediska estetiky, pohodlí a funkce se jedná o špičku ortodontické léčby

Snímací rovnátko
Detail kovových zámečků s gumičkami u fixních rovnátek
Kontrola keramických rovnátek u ortodontisty
Detail kovových zámečků u fixních rovnátek
Model keramických rovnátek
Rovnátka - srovnání typů. Detail neviditelných rovnátek Invisalign

Uvedené ceny v tabulce jsou pouze orientační, mohou se tedy lišit.

Srovnání jednotlivých typů rovnátek. Rovnátka.cz

Sleva 5000 Kč na neviditelná rovnátka!

Ve spolupráci se Světem rovnátek vám nabízíme exkluzivní akci na slevu 5000 Kč. Stačí si objednat konzultaci zdarma.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.