Nahoru

Život s rovnátky

I s rovnátky můžete žít naplno! Stačí si jen zvolit ten správný typ.

To, jaký vliv budou mít rovnátka na Váš život, z velké části závisí na typu léčby, kterou si zvolíte. Některá rovnátka neovlivní Váš každodenní život téměř vůbec, kvůli jiným se budete muset smířit s lehkým omezením. Zatímco snímatelná rovnátka a alignery můžete v případě potřeby kdykoliv sundat (jídlo, sport atd.), v případě fixních rovnátek je třeba dát si v určitých situacích pozor.

Detail neviditelných rovnátek Invisalign

Co všechno obnáší život s rovnátky?

Určitě si představujete, že nošení rovnátek musí být nepříjemnou a v některých případech dost omezující záležitostí. Je pravdou, že několik dní po nasazení vás mohou bolet nejen zuby, ale i celá hlava. Jde však o krátkodobý jev, který po několika dnech odezní s tím, jak si na aparát v ústech postupně zvyknete. V tomto článku vám představíme, co dalšího život s rovnátky obnáší, a proč byste měli zahodit případné obavy ohledně jejich nošení.

Co jíst s rovnátky

U některých druhů rovnátek se nemusíte nijak zvlášť omezovat, v případě fixního aparátu však musíte počítat s nutnou úpravou jídelníčku. Určitě byste se měli vyvarovat konzumace tvrdých a gumových potravin nebo je jíst opatrně. 

Vyhněte se také velkým soustům a jednotlivé kousky rozžvýkejte na stoličkách. Opatrní byste měli být rovněž při konzumaci potravin, do kterých musíte kousat (jablka, palice kukuřice, mrkev). Tvrdší ovoce a zeleninu je lepší nastrouhat či rozkrájet na malé kousky. Po každém jídle je nutné si zuby vyčistit.

Nechcete se omezovat? Zvažte, jestli pro vás nebudou lepší volbou alignery.

Život s rovnátky

 

Jídlo, kterému se s rovnátky raději vyhněte

  • žvýkavé jídlo – bagety, lékořice
  • křupavé jídlo – popcorn, chipsy
  • lepkavé jídlo – karamelové bonbóny, žvýkačka
  • tvrdé jídlo – oříšky, tvrdé sladkosti
  • jídlo vyžadující zakousnutí se – kukuřice vcelku, jablka, mrkve

Jídlo, které s rovnátky můžete jíst

  • mléčné výrobky – měkké sýry, puding, jogurtové nápoje
  • pečivo – tortilly, koláče, muffiny bez oříšků
  • obiloviny – těstoviny, rýže
  • maso – měkké kuřecí maso, masové kuličky
  • mořské – tuňák, losos, krabí maso
  • zelenina – bramborová kaše, špenát, fazole
  • ovoce – jablečné pyré, banány, ovocné šťávy
  • sladkosti – zmrzlina bez oříšků, mléčné šejky, měkké dorty, želé

Sportování s rovnátky

I v případě, že podstupujete ortodontickou léčbu můžete nadále sportovat. Během sportu je doporučováno nosit chrániče, díky kterým chráníte zároveň své zuby i rovnátka.Existují speciálně navržené chrániče pro atlety s rovnátky. Poraďte se o výběru vhodného chrániče pro ochranu při sportu se svým lékařem. Pokud přeci jen dojde při sportu ke zranění, ihned se ujistěte, že jsou vaše ústa a rovnátka v pořádku. Přijdete-li o zub nebo jsou-li vaše rovnátka nějakým způsobem zničena, bez prodlení kontaktuje svého lékaře. Dočasné nepohodlí lze řešit voskem nebo kloktáním slané vlažné vody.

Příprava na rovnátka

Je několik kroků, které můžete udělat předem, abyste se připravili na život s rovnátky:

  1. Začněte si častěji a pravidelněji čistit zuby – po nasazení rovnátek si budete muset čistit zuby nejen ráno a večer, ale také po každém jídle.
  2. Zjistěte, jaké potraviny nebudete moci s rovnátky jíst a plánujte si podle toho váš jídelníček už dopředu.
  3. Noste s sebou cestovní kartáček, zubní pastu, dentální nit a případně další dentální pomůcky.
  4. Pořiďte si léky na tlumení bolesti. První dny s rovnátky nejsou žádná procházka růžovým sadem, ale obyčejné volně prodejné léky s tím mohou pomoci.

Také může být vhodné se před první návštěvou ortodoncie podívat na srovnání všech typů rovnátek, abyste měli jasno, který typ rovnátek je pro vás ten nejvhodnější.

První návštěva u ortodontisty

Během úvodní konzultace lékař:

  • prohlédne vaše zuby,
  • posoudí rozsah posunutí,
  • pořídí otisky zubů na rovnátka (v případě neviditelných rovnátek místo toho provede scan zubů a 3D vizualizaci)
  • vysvětlí, jak léčba probíhá,
  • projedná s vámi možnosti financování rovnátek (cenu, možnost splátek apod.),

Pokud se rozhodnete pro fixní rovnátka, ortodontista vám vypracuje plán léčby, který bude odpovídat vašim jedinečným potřebám a bude v souladu s vašimi cíli.

Bolest způsobená nošením rovnátek

Po nasazení rovnátek se vám může zdát, že jsou vaše ústa a zuby citlivé nebo vás trochu bolí. To je zcela normální stav, ale nezoufejte, vaše ústa vás nebudou bolet do nekonečna! Pro úlevu od bolesti doporučujeme rozpustit jednu čajovou lžičku soli v asi 250 ml vlažné vody. S tímto roztokem si pár minut vykloktejte (nepolykejte slanou vodu). Pokud je bolest závažnější a ani po vykloktání nezmizí, můžete si vzít prášek proti bolesti.

Také není výjimkou, že jsou vaše rty, tváře a jazyk po jeden až dva týdny podrážděny. Poté si však na rovnátka zvyknou. Lékaři Vám rádi poskytnou vosk, který lze přilepit na rovnátka a zmenšit tak malá poranění v ústech.

Uvolněné zuby

Máte-li pocit, že jsou vaše zuby uvolněné, nedělejte si starosti, je to totiž normální! Rovnátka musí nejprve vaše zuby uvolnit, aby je mohla přesunout do správné pozice. Jakmile budou zuby na správné pozici, nebudou již uvolněny.

Ztráta drátků a kroužků

Dráty a kroužky se mohou z rovnátek uvolnit. Pokud se tak stane, kontaktujte co nejrychleji vašeho ortodontistu, aby mohl vaše rovnátka opravit. V případě, že některá z částí rovnátek odpadne, určitě si ji schovejte a přineste si ji do ordinace s sebou.

Dočasně si můžete rovnátka opravit sami tak, že s použitím konce lžíce nebo tužky opatrně zastrčíte drát zpět na své místo. Způsobuje-li uvolněný konec drátu nepohodlí pro vaše rty nebo tváře, obalte ho voskem nebo mokrou vatou a ulevte si tak od bolesti.

Starejte se o svá rovnátka

Rozbitá rovnátka mohou prodloužit dobu léčby, proto se o ně vždy správně starejte. Vaše zuby a čelisti se mohou do správné pozice dostat pouze, pokud dodržujete určité zásady a nosíte je, jak máte.

Dentální hygiena

V případě, že máte fixní rovnátka, je velmi důležité čištění zubů po každém jídle a to nejen kartáčkem, ale také nití či mezizubními kartáčky. Díky rovnátkům dochází k většímu usazování plaku, proto je správná dentální hygiena pro zdravé dásně a zuby opravdu důležitá.

Pokud jste zvolili léčbu pomocí alignerů, které je nutno sejmout před každým jídlem, je třeba zuby čistit před každým jejich opětovným nasazením.

Na co se nejčastěji ptáte

Chci rovnátka. Co mám dělat?

Jediný způsob, jak mít rovnátka, je navštívit ortodoncii. Najděte si nejbližší ortodoncii pomoci naší sekce Pořizujeme rovnátka.

Jak dlouho může mít člověk rovnátka?

To závisí na složitosti ortodontického případu a zvoleném typu rovnátek. V případě fixních rovnátek se jedná o 2–5 let v průměru. Potřebujete více informací? Přečtěte si náš článek délka léčby s rovnátky.

Přispěje mi na rovnátka pojišťovna?

Některé pojišťovny poskytují na rovnátka jednorázové příspěvky. Podmínky a výši příspěvku si však každá pojišťovna nastavuje sama. Vše o cenách různých druhů rovnátek i roli zdravotní pojišťovny si přečtěte v článku cena rovnátek

Rovnátka před a po: Můžu někde vidět, jak budu vypadat s rovnátky a jak budou moje zuby vypadat po léčbě?

Bohužel, v případě fixních rovnátek taková možnost neexistuje. 

Pokud se však rozhodnete pro neviditelná rovnátka, můžete vidět, jak budou vaše zuby vypadat po dokončení léčby. Součástí vstupního vyšetření je totiž vizualizace vašeho chrupu. 

Zároveň také víte, jak budete s rovnátky vypadat: Holky i kluci s rovnátky Invisalign totiž vypadají úplně stejně jako bez nich. Neviditelná rovnátka vzhled neovlivňují.

Máte nějaký dotaz?

Využijte naši poradnu a rychle získáte odborný názor na své otázky a problémy. Odpovíme vám na cokoliv, co vás zajímá.